Producenci klimatyzatorów, wiatraków i wentylatorów przeżywają najgorętszy okres sprzedażowy w całym roku kalendarzowym. Nad Polską przechodzi wyż przynoszący upał i temperatury osiągające ponad 30°C. Jak więc pracować w takich warunkach, szczególnie bez klimatyzacji ? Czy można odmówić pracodawcy wykonywania obowiązków pracowniczych z uwagi na upał ? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy podczas gorących dni?
To właśnie pracodawca odpowiada za zapewnienie higieny pracy oraz bezpieczeństwa swoim podwładnym. Z uwagi na panujące wysokie temperatury ma on obowiązek podjęcia dodatkowych działań z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bhp (Dz. U. z 2003 r. poz. 1650, z późn. zm.) pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom wodę nadającą się do picia, bez względu na liczbę zatrudnionych osób oraz rodzaj działalności.
Napoje profilaktyczne, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów powinny być zaś dostarczone pracownikom:
– w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25°C,
– przy pracach na otwartej przestrzeni (temperatura otoczenia powyżej 25°C),
– na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C.
Żadna regulacja prawna nie wskazuje maksymalnej temperatury jaka może panować w miejscach pracy; jednak w przypadku młodocianych nie może być wyższa niż 30°C. Wynikające z przepisów prawa obowiązki pracodawcy polegające na zapewnianiu odpowiednich warunków bhp, takich jak podjęcie starań w celu ochrony pomieszczeń pracy przed wysokimi temperaturami są ujęte bardzo ogólnie i niekonkretnie.
Kodeks pracy niniejszą tematykę reguluje w art. 210 § 1 stanowiąc, iż w razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.
Pracodawca może np. wprowadzić dłuższe przerwy w pracy, lub odpowiednio skrócić czas pracy. W tym wypadku można skorzystać z art. 145 § 1 Kodeksu pracy, na podstawie którego pracodawca może skrócić czas pracy na stanowiskach, w których panują szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia warunki, w normach czasu pracy wynikających z art. 129 § 1 Kodeksu Pracy. Jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia pracowników.
Wysoka temperatura może być przyczyną odsunięcia pracowników od pracy lub przeniesienia na inne stanowiska. Dotyczy to grup pracowniczych, w których zdrowie znajduje się pod szczególną ochroną – tj. młodocianych oraz kobiet w ciąży.
Pracodawca winien więc dołożyć wszelkich starań celem ochrony i bezpieczeństwa swoich podwładnych. Winien on dbać o pracowników i starać się by mieli zapewnione jak najbardziej komfortowe warunki.
Aplikant radcowski
Karolina Bednarz