Odwołanie pracownika od zwolnienia dyscyplinarnego

Zgodnie z art. 52 Kodeksu pracy, pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia tylko w trzech wypadkach:
– gdy pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych,
– popełnienie przez zatrudnionego przestępstwa, które uniemożliwia dalszą pracę na jego stanowisku,
– zawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy.

Przyczyna powinna być określona konkretnie i opisana precyzyjnie.

Pracodawca może wręczyć pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia nie później niż w ciągu miesiąca od momentu, gdy dowiedział się o przewinach zatrudnionego.

Uwaga – termin do złożenia odwołania jest bardzo krótki.
W przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (zwolnienie dyscyplinarne), pracownik ma 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę na złożenie odwołania do sądu pracy. Upływ wskazanego terminu i nie złożenie w tym czasie odwołania spowoduje, że sąd roszczenie pracownika oddali.

Jednakże, jeżeli pracownik bez własnej winy, nie złożył odwołania we wskazanym powyżej terminie, sąd może przywrócić pracownikowi, na jego wniosek, termin do złożenia odwołania. Uwaga – 7 dni na złożenie wniosku.

Podstawową linią obrony pracownika najczęściej jest to, że nie zawsze naruszenie obowiązków można zakwalifikować jako ciężkie, uprawniające pracodawcę do natychmiastowego zwolnienia. Ponadto można kwestionować podstawę zwolnienia, że jest ona nie precyzyjna i nie jasna.

control-427510_1280

Pracownik może żądać przywrócenia do pracy bądź odszkodowania. Sąd pracy nie jest związany żądaniem pracownika i samodzielnie dokonuje oceny, które roszczenie jest w danej sprawie bardziej uzasadnione. Sąd nie uwzględni żądania pracownika o przywrócenie do pracy, jeżeli ustali, że jest to niemożliwe lub niecelowe. W przypadku, gdy sąd dojdzie do przekonania, że dalsze wykonywanie pracy jest niemożliwe lub niecelowe, może orzec o odszkodowaniu.
W przypadku pracownika, który był zatrudniony na umowę o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, nie przysługuje mu roszczenie o przywrócenie do pracy, a jedynie odszkodowanie, jeżeli upłynął już termin, do którego umowa miała trwać, lub gdy przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do upływu tego terminu.

Wysokość odszkodowania za niesłuszne zwolnienie dyscyplinarne zależna jest rodzaju umowy o pracę jaka była zawarta ze zwolnionym pracownikiem. Jeżeli pracownik był zatrudniony na czas nieokreślony przysługuje mu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, natomiast jeżeli z pracownikiem była zawarta umowa na czas określony albo na czas wykonywania określonej pracy, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące.

Oprócz przywróceniem do pracy bądź odszkodowania, pracownikowi przysługuje również wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Wskazane uprawnienie jest jednakże uzależnione od powodzenia pierwotnego powództwa, co oznacza, że tylko w razie uwzględnienia żądania przywrócenia do pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za dwa miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił trzy miesiące – nie więcej niż za jeden miesiąc.

Odszkodowanie, jak i roszczenie o wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, przysługuje pracownikowi niezależnie od tego, czy poniósł on z tego tytułu jakąkolwiek szkodę. Wskazane świadczenia będą zatem przysługiwać pracownikowi nawet wówczas, gdy pracownik wkrótce po zwolnieniu podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, nawet na lepiej płatnym stanowisku.

Pracownik, który został przywrócony do pracy na mocy orzeczenia sądu ma obowiązek stawić się do pracy w terminie 7 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tym zakresie. Nie zgłoszenie gotowości niezwłocznego podjęcia pracy we wskazanym terminie skutkować może odmową pracodawcy ponownego zatrudnienia pracownika, chyba że przekroczenie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.
Natomiast orzeczenie o odszkodowaniu staje się wykonalne po jego uprawomocnieniu. Pracodawca zobowiązany będzie do wypłaty zasądzonej kwoty.

Radca prawny
Alicja Kaszta
tel.: 608 436 324

12 myśli na temat “Odwołanie pracownika od zwolnienia dyscyplinarnego

 1. A samowolne opuszczenie stanowiska pracy na ok 2 godziny przez kilka dni w msc kwalifikuje sie na dyscyplinarke?

  1. Dzień dobry, każda sytuacja jest inna, a pracownicy generalnie są chronieni przez przepisy prawa pracy. Jednak, jeśli sytuacja się powtarza, a pracownik samowolnie opuszcza swoje stanowisko pracy, to istnieje możliwość zastosowania takiego zwolnienia. Trzeba jednak pamiętać, że każde zwolnienie dyscyplinarne musi być szczegółowo uzasadnione.

 2. A jeżeli pracownik opuścił stanowisko pracy wcześniej informując szefa ze musi wyjść wcześniej przy tym robiąc swoją robotę w większym tępie aby nie narazić firmę na straty?

   1. Dzień dobry, jednorazowa sytuacja, która zaistniała po poinformowaniu o tym fakcie pracodawcy nie uzasadnia rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. Jednak tak jak już zostało to wskazane – każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Pozdrawiam

 3. Mam pytanie odnośnie zwolnienia na podstawie art.52 . Sprawa wygląda tak że ukończyłam szkole dostałam świadectwo a pracodawca zwolnił mnie za nie stawianie się do pracy w okresie wakacyjnym co mi grozi ? Jak wyjść z sytuacji ?

 4. Witam u mnie jest taka sytuacja ze jestem zatrudniona przez pewna firme sprzatajaca i sprzatam w sadzie w swoim miescie . Miejsce pracy jest ogromne jest to ;ok 1530,80 powierzchni do sprzatania . Jestesmy we 2 czyli mamy sad na pol po 4 godziny dziennie poniewaz to praca na pol etatu. Wydaje mi sie ze jak na 2 osoby to za duzo? Czy sa przepisy ktore cos takiego ustalaja ?
  Oraz pytanie co do dyscyplinarki; tydzien czasu w jednej z lazienek pojawila sie ogromna ilosc muszek, sa wszedzie na oknach na calym suficie scianach itp. I ja z racji tego ze sie brzydze i boje nie wchodze sprzatac tej lazienki. Czy z tego powodu moge dostac dyscyplinarke ?

 5. Witam,
  Czy uzasadnienie zwolnienia dyscyplinarnego „obrazaniem i obgadywaniem szefostwa” moze byc w ogole podstawa do takiego zwolnienia? Pracownik wykonywal swoja prace, przychodzil do pracy itd

  Z gory dziekuje za podpowiedz czy w takiej sytuacji jest podstawa do odwolania sie od tego zwolnienia

 6. Witam

  Jestem na zwolnieniu lekarskim i otrzymałam zwolnienie dyscyplinarne .Nie otrzymałam go listownie ,zorientowałam się po wypłaceniu pieniędzy za urlop
  Pracodawca wysłał mi je na inny adres.Czy mogę się odwołać ? Dziś jest 21 dzień po zwolnieniu ,a ja wczoraj się zorientowałam że coś jest nie tak.

 7. Dzień dobry. Zostałem dyscyplinarne zwolniony z pracy za rzekome ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków. W dniu 23 .01 19 pojechałem do siedziby firmy w celu zmiany warunków umowy przejścia z pół na cały etat po rozmowie z szefem udałem się do działu logistyki i tam poinformowano mnie że jest wyjazd w dniu 28.01.19 ale trzeba odebrać autokar z serwisu w Słubicach a dodam że jestem z pod Opola , poinformowałem panią że będzie mi się bardzo ciężko dostać do serwisu i będę musiał jechać dzień wcześniej i spędzić noc na dworcach ze względu na przesiadki , więc pani poinformowała mnie że skontaktuje się jeszcze że swoją że tak napiszę przełożoną i zadzwoni mi odnoście wyjazdu do dnia 28 nie otrzymałem takiej informacji wiec uznałem że wyjazd nieaktualny i pojechał inny kierowca. W dniu 29 zadzwoniła do mnie pani z logistyki z pytaniem gdzie jestem więc powiedziałem w domu i że miałem dostać informacje odnośnie wyjazdu po czym zaczęła do mnie krzyczeć i rozłączyła się po pół godzinie zadzwonił do mnie szef firmy opowiedziałem mu o zaistniałej sytuacji powiedział tylko że musi załatwić autokar i odłożył słuchawkę. Po dwóch dniach przysłał mi dyscyplinarke. Co robić w takiej sytuacji bo nie czuję się winny. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 8. Czy mogę odwołać się od zwolnienia dyscyplinarnego jesli wien,ze to za co mnie wyrzucono robili wszyscy w firmie i pani kierownik o tym wiedziała ?? Oczywiście poczuwam sie do odpowiedzialności pomimo iz wszystko było zaplanowane przez kierownika i zastepce kierownika w celu pozbycia sie mnie z pracy .Jednak zostalam zwolniona dyscyplinarnie pomimo iż wszyscy w pracy dopuscili sie tego czynu aleylko ja zostałam złapana .

 9. Złożyłam wypowiedzenie za porozumieniem stron z prośbą o skrócenie okresu wypowiedzenia do miesiąca. Później jednak poinformowała że odejdę wcześniej z pracy. Czy słuszna jest dyscyplinarka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.