Każde podjęcie próby ugodowej powoduje przerwanie biegu terminu przedawnienia

Kolejne rozstrzygnięcie dotyczące przerwania biegu terminu przedawnienia w wyniku podjęcia próby ugodowej.
 
Sąd Apelacyjny w Gdańsku wyrokiem z 27 lutego 2015 r. (I ACa 649/14) stwierdził, że kolejne zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg terminu przedawnienia i podlega takim samym rygorom prawnym jak pierwsze zawezwanie. Dzieje się tak, gdyż art. 123 § 1 pkt 1 KC nie zawiera ograniczeń w tym zakresie a ratio legis tego przepisu jakim jest bezpieczeństwo i pewność obrotu prawnego powoduje, że powinien być on wykładany jako przepis bezwzględnie obowiązujący, który nie może być uchylony bądź uzupełniony wolą Stron.
 
Należy przy tej okazji wskazać na rozbieżne stanowisko judykatury w tym zakresie cytując pogląd Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który w wyroku z dnia 16 stycznia 2014 roku, sygn. akt 1 ACa 1194/13 podzielił w całości pogląd Sądu I instancji, a mianowicie, że nader liberalne stanowisko dopuszczające wielokrotne przerywanie przez wierzyciela biegu terminu przedawnienia przez inicjowanie kolejnych postępowań pojednawczych mogłoby wręcz niweczyć sens instytucji przedawnienia, skoro niewielkim nakładem sił i środków bieg terminu przedawnienia, często nader spornego roszczenia mógłby być wielokrotnie przerywany działaniami samego wierzyciela nie prowadzącymi przy tym do definitywnego rozstrzygnięcia sporu przez sąd, uprawniony organ lub sąd polubowny. Gdyby zatem zaaprobować tezę, że także kolejne zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg terminu przedawnienia, to należałoby każdorazowo badać, czy tak wywołana kolejna przerwa nie stanowi jednak nadużycia ze strony wierzyciela.
 
Odmienne stanowisko już wcześniej zaprezentował Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 14 czerwca 2013 roku, sygn. akt I ACa 74/13, według którego nawet wówczas, gdy strona zdaje sobie sprawę ze stanowiska swojego wierzyciela odmawiającego zapłaty żądanego roszczenia, ma ona prawo korzystać z kodeksowych instytucji prowadzących do przerwania biegu przedawnienia, nawet wówczas, gdy uniemożliwi w ten sposób, choćby przez długi okres przedawnienie jej roszczenia.
 
Jak widać orzecznictwo może być odmienne, jednak zmierza do ukształtowania w tym zakresie, że każde zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg terminu przedawnienia, co jest zgodne z moimi zapatrywaniami.
Radca Prawny
Martyna Janikowska
792 782 082

Tagi: